Hirose Electric Co Ltd DF22L-2P-7.92DS(06)
DF22L-2P-7.92DS(06) picture photo
Mfg. Part Number
DF22L-2P-7.92DS(06)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS 7.92MM
Datasheet Download
DF22L-2P-7.92DS(06).pdf
Availability of DF22L-2P-7.92DS(06)
QUANTITY
DF22L-2P-7.92DS(06) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF22L-2P-7.92DS(06)
Internal Part NumberEIS-DF22L-2P-7.92DS(06)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.312" (7.92mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.354" (9.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorRed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF22L-2P-7.92DS(06)
Related LinksDF22L-2P-, DF22L-2P-7.92DS(06) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF22L-2P-7.92DS(06) Details Description
Related parts for DF22L-2P-7.92DS(06)
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .05W 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SATA HOST REC. R/A SMT TYPE datasheet.pdf
ANT SECTOR 20DB VPOL NFEM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf