Hirose Electric Co Ltd DF23C-10DS-0.5V(53)
DF23C-10DS-0.5V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF23C-10DS-0.5V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 10POS DUAL 0.5MM SMD
Datasheet Download
DF23C-10DS-0.5V(53).pdf
Availability of DF23C-10DS-0.5V(53)
QUANTITY
DF23C-10DS-0.5V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF23C-10DS-0.5V(53)
Internal Part NumberEIS-DF23C-10DS-0.5V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF23
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF23C-10DS-0.5V(53)
Related LinksDF23C-10D, DF23C-10DS-0.5V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF23C-10DS-0.5V(53) Details Description
Related parts for DF23C-10DS-0.5V(53)
FIXED IND 500NH 13A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT .100" 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 0.158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 56.448MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf