Hirose Electric Co Ltd DF24A-40DS-0.9C
DF24A-40DS-0.9C picture photo
Mfg. Part Number
DF24A-40DS-0.9C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 0.9MM CRIMP
Datasheet Download
DF24A-40DS-0.9C.pdf
Availability of DF24A-40DS-0.9C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF24A-40DS-0.9C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF24A-40DS-0.9C
Internal Part NumberEIS-DF24A-40DS-0.9C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF24
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.035" (0.90mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF24A-40DS-0.9C
Related LinksDF24A-4, DF24A-40DS-0.9C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF24A-40DS-0.9C Details Description
Related parts for DF24A-40DS-0.9C
RES ARRAY 14 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
REED SENSOR/MAGNET EVAL KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.825A 110 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf