Renesas Electronics America DF2505BR26DV
DF2505BR26DV picture photo
Mfg. Part Number
DF2505BR26DV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 176BGA
Datasheet Download
DF2505BR26DV.pdf
Availability of DF2505BR26DV
QUANTITY
DF2505BR26DV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2505BR26DV
Internal Part NumberEIS-DF2505BR26DV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2500
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed26MHz
ConnectivityI²C, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2505BR26DV
Related LinksDF2505, DF2505BR26DV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2505BR26DV Details Description
Related parts for DF2505BR26DV
RES 6.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER UHF 300MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD Z-WAVE PCB ANT ANZ/HK3120C-E datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .40" X1.5" datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PLUG 6.35MM 3P SPECIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD123 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-11POS OPEN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf