Renesas Electronics America DF2615FA24JV
DF2615FA24JV picture photo
Mfg. Part Number
DF2615FA24JV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
DF2615FA24JV.pdf
Availability of DF2615FA24JV
QUANTITY
DF2615FA24JV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2615FA24JV
Internal Part NumberEIS-DF2615FA24JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2600
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit
Speed24MHz
ConnectivityCAN, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2615FA24JV
Related LinksDF2615, DF2615FA24JV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2615FA24JV Details Description
Related parts for DF2615FA24JV
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6-FOOT SHIELDED TEST LEAD SET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 10 V datasheet.pdf