Renesas Electronics America DF2638WF20V
DF2638WF20V picture photo
Mfg. Part Number
DF2638WF20V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP
Datasheet Download
DF2638WF20V.pdf
Availability of DF2638WF20V
QUANTITY
DF2638WF20V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2638WF20V
Internal Part NumberEIS-DF2638WF20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCAN Basics Part-1
CAN Basics Part-2
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2600
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SmartCard
PeripheralsMotor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case128-BFQFP
Supplier Device Package128-QFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2638WF20V
Related LinksDF263, DF2638WF20V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2638WF20V Details Description
Related parts for DF2638WF20V
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 4.8GHZ 24LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 410MW SOD123 datasheet.pdf