Hirose Electric Co Ltd DF3-11S-2DSA(20)
DF3-11S-2DSA(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-11S-2DSA(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
DF3-11S-2DSA(20).pdf
Availability of DF3-11S-2DSA(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-11S-2DSA(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-11S-2DSA(20)
Internal Part NumberEIS-DF3-11S-2DSA(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-11S-2DSA(20)
Related LinksDF3-11S-, DF3-11S-2DSA(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-11S-2DSA(20) Details Description
Related parts for DF3-11S-2DSA(20)
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
EXTERNAL PS IP SRL-ETHERNET US datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
LED RED DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf