Hirose Electric Co Ltd DF3-12P-2V(20)
DF3-12P-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-12P-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3-12P-2V(20).pdf
Availability of DF3-12P-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-12P-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-12P-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF3-12P-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-12P-2V(20)
Related LinksDF3-12P, DF3-12P-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-12P-2V(20) Details Description
Related parts for DF3-12P-2V(20)
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.68K OHM 1% 20W datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
GROMMET SLEEVE 0.374" PVC BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf