Hirose Electric Co Ltd DF3-12P-2V(20)
DF3-12P-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-12P-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3-12P-2V(20).pdf
Availability of DF3-12P-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-12P-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-12P-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF3-12P-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-12P-2V(20)
Related LinksDF3-12P, DF3-12P-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-12P-2V(20) Details Description
Related parts for DF3-12P-2V(20)
JUMPER-H1506TR/A2015L/H1504TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf