Hirose Electric Co Ltd DF3-13S-2DSA(20)
DF3-13S-2DSA(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-13S-2DSA(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
DF3-13S-2DSA(20).pdf
Availability of DF3-13S-2DSA(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-13S-2DSA(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-13S-2DSA(20)
Internal Part NumberEIS-DF3-13S-2DSA(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-13S-2DSA(20)
Related LinksDF3-13S-, DF3-13S-2DSA(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-13S-2DSA(20) Details Description
Related parts for DF3-13S-2DSA(20)
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-100MV DIP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf