Hirose Electric Co Ltd DF3-13S-2DSA(50)
DF3-13S-2DSA(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-13S-2DSA(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
DF3-13S-2DSA(50).pdf
Availability of DF3-13S-2DSA(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-13S-2DSA(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-13S-2DSA(50)
Internal Part NumberEIS-DF3-13S-2DSA(50)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-13S-2DSA(50)
Related LinksDF3-13S-, DF3-13S-2DSA(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-13S-2DSA(50) Details Description
Related parts for DF3-13S-2DSA(50)
IC CPU SUPRV 64K EE RST HI SO14 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf