Hirose Electric Co Ltd DF30CJ-70DP-0.4V(82)
DF30CJ-70DP-0.4V(82) picture photo
Mfg. Part Number
DF30CJ-70DP-0.4V(82)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 70POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30CJ-70DP-0.4V(82).pdf
Availability of DF30CJ-70DP-0.4V(82)
QUANTITY
DF30CJ-70DP-0.4V(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30CJ-70DP-0.4V(82)
Internal Part NumberEIS-DF30CJ-70DP-0.4V(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.2mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30CJ-70DP-0.4V(82)
Related LinksDF30CJ-70D, DF30CJ-70DP-0.4V(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30CJ-70DP-0.4V(82) Details Description
Related parts for DF30CJ-70DP-0.4V(82)
CONN RING 90DEG 8 AWG #10 A-BOND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDI PLUG 330POS 3ROW VERT datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf