Hirose Electric Co Ltd DF30FB-30DP-0.4V(81)
DF30FB-30DP-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FB-30DP-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FB-30DP-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FB-30DP-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FB-30DP-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FB-30DP-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FB-30DP-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FB-30DP-0.4V(81)
Related LinksDF30FB-30D, DF30FB-30DP-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FB-30DP-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FB-30DP-0.4V(81)
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1575MHZ 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 12-10AWG TIN datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.25A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC CRO 2425-2440 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf