Hirose Electric Co Ltd DF30FB-30DS-0.4V(82)
DF30FB-30DS-0.4V(82) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FB-30DS-0.4V(82)
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FB-30DS-0.4V(82).pdf
Availability of DF30FB-30DS-0.4V(82)
QUANTITY
DF30FB-30DS-0.4V(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FB-30DS-0.4V(82)
Internal Part NumberEIS-DF30FB-30DS-0.4V(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FB-30DS-0.4V(82)
Related LinksDF30FB-30D, DF30FB-30DS-0.4V(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FB-30DS-0.4V(82) Details Description
Related parts for DF30FB-30DS-0.4V(82)
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf