Hirose Electric Co Ltd DF30FC-10DS-0.4V(81)
DF30FC-10DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FC-10DS-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FC-10DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FC-10DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FC-10DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FC-10DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FC-10DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FC-10DS-0.4V(81)
Related LinksDF30FC-10D, DF30FC-10DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FC-10DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FC-10DS-0.4V(81)
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG GRY/BLU 5.3-6.5 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES .68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf