Hirose Electric Co Ltd DF30FC-60DS-0.4V(81)
DF30FC-60DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FC-60DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FC-60DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FC-60DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FC-60DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FC-60DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FC-60DS-0.4V(81)
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FC-60DS-0.4V(81)
Related LinksDF30FC-60D, DF30FC-60DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FC-60DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FC-60DS-0.4V(81)
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .254M datasheet.pdf
SCM-I CLIP N datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf