Hirose Electric Co Ltd DF30FC-70DS-0.4V(82)
DF30FC-70DS-0.4V(82) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FC-70DS-0.4V(82)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 70POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FC-70DS-0.4V(82).pdf
Availability of DF30FC-70DS-0.4V(82)
QUANTITY
DF30FC-70DS-0.4V(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FC-70DS-0.4V(82)
Internal Part NumberEIS-DF30FC-70DS-0.4V(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FC-70DS-0.4V(82)
Related LinksDF30FC-70D, DF30FC-70DS-0.4V(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FC-70DS-0.4V(82) Details Description
Related parts for DF30FC-70DS-0.4V(82)
CONN SPRING 3POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG CORD 3PS FMAL W/SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% QFN datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf