Hirose Electric Co Ltd DF36A-30S-0.4V(51)
DF36A-30S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36A-30S-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36A-30S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36A-30S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36A-30S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36A-30S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36A-30S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF36
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36A-30S-0.4V(51)
Related LinksDF36A-30S, DF36A-30S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36A-30S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36A-30S-0.4V(51)
MOD DIODE SCR 42.5A 120V .250"QC datasheet.pdf
RES SMD 93.1OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 34A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 20POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
BATT TOOL KIT, C-HEAD ADAPT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf