Hirose Electric Co Ltd DF36AJ-45S-0.4V(51)
DF36AJ-45S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36AJ-45S-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 45 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36AJ-45S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36AJ-45S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36AJ-45S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36AJ-45S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36AJ-45S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF36
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions45
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36AJ-45S-0.4V(51)
Related LinksDF36AJ-45, DF36AJ-45S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36AJ-45S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36AJ-45S-0.4V(51)
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 508 MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HANDLE 4037S-45W HEATER LONG TAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf