Hirose Electric Co Ltd DF37B-10DS-0.4V(75)
DF37B-10DS-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-10DS-0.4V(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-10DS-0.4V(75).pdf
Availability of DF37B-10DS-0.4V(75)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-10DS-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-10DS-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37B-10DS-0.4V(75)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-10DS-0.4V(75)
Related LinksDF37B-10D, DF37B-10DS-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-10DS-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37B-10DS-0.4V(75)
CABLE FLAT FLEX 22POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
IC 4INPUT 12BIT ADC 24-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 100A SMP-FD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
DSUB SKT COAX SOD STR 50O G50 datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 420MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf