Hirose Electric Co Ltd DF37B-20DS-0.4V(53)
DF37B-20DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-20DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-20DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37B-20DS-0.4V(53)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-20DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-20DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37B-20DS-0.4V(53)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-20DS-0.4V(53)
Related LinksDF37B-20D, DF37B-20DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-20DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37B-20DS-0.4V(53)
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 86A TO-263 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC STEREO 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf