Hirose Electric Co Ltd DF37B-24DS-0.4V(51)
DF37B-24DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-24DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-24DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37B-24DS-0.4V(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-24DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-24DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37B-24DS-0.4V(51)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-24DS-0.4V(51)
Related LinksDF37B-24D, DF37B-24DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-24DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37B-24DS-0.4V(51)
REGULATOR -15.0V 1.5A TAB MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf