Hirose Electric Co Ltd DF37B-30DP-0.4V(53)
DF37B-30DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-30DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-30DP-0.4V(53).pdf
Availability of DF37B-30DP-0.4V(53)
QUANTITY
DF37B-30DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-30DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37B-30DP-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-30DP-0.4V(53)
Related LinksDF37B-30D, DF37B-30DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-30DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37B-30DP-0.4V(53)
DIODE SCHOTTKY 60V 250MA SOD323 datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 1POS NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf