Hirose Electric Co Ltd DF37B-30DS-0.4V(51)
DF37B-30DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-30DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-30DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37B-30DS-0.4V(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-30DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-30DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37B-30DS-0.4V(51)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-30DS-0.4V(51)
Related LinksDF37B-30D, DF37B-30DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-30DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37B-30DS-0.4V(51)
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
LED T-3 1/4 YLW 28V WEDGE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf