Hirose Electric Co Ltd DF37B-40DS-0.4V(51)
DF37B-40DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-40DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-40DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37B-40DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF37B-40DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-40DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37B-40DS-0.4V(51)
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-40DS-0.4V(51)
Related LinksDF37B-40D, DF37B-40DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-40DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37B-40DS-0.4V(51)
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
PF HDR ASSY SEAHORSE 4WALL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1MM T/H datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 33.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
68000UF 63V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf