Hirose Electric Co Ltd DF37B-40DS-0.4V(74)
DF37B-40DS-0.4V(74) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-40DS-0.4V(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-40DS-0.4V(74).pdf
Availability of DF37B-40DS-0.4V(74)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-40DS-0.4V(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-40DS-0.4V(74)
Internal Part NumberEIS-DF37B-40DS-0.4V(74)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-40DS-0.4V(74)
Related LinksDF37B-40D, DF37B-40DS-0.4V(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-40DS-0.4V(74) Details Description
Related parts for DF37B-40DS-0.4V(74)
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 200 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .051M 25POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
3POS 5.0MM CE VRT HDR,TRM BLK, P datasheet.pdf