Hirose Electric Co Ltd DF37CJ-10DS-0.4V(53)
DF37CJ-10DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJ-10DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJ-10DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37CJ-10DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37CJ-10DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJ-10DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37CJ-10DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJ-10DS-0.4V(53)
Related LinksDF37CJ-10D, DF37CJ-10DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJ-10DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37CJ-10DS-0.4V(53)
KNOB BLK/MATTE .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 74POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf