Hirose Electric Co Ltd DF37CJ-16DS-0.4V(53)
DF37CJ-16DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJ-16DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJ-16DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37CJ-16DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37CJ-16DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJ-16DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37CJ-16DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJ-16DS-0.4V(53)
Related LinksDF37CJ-16D, DF37CJ-16DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJ-16DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37CJ-16DS-0.4V(53)
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO277A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 30POS datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40QFN datasheet.pdf
UPPER CUTTER PGTL MINI MAG datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
SL SMD HDR R/A W/LATCH TIN 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 70POS SMD datasheet.pdf