Hirose Electric Co Ltd DF37NC-16DS-0.4V(51)
DF37NC-16DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-16DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-16DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37NC-16DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF37NC-16DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-16DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-16DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-16DS-0.4V(51)
Related LinksDF37NC-16D, DF37NC-16DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-16DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37NC-16DS-0.4V(51)
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
TAPE AND REEL DIPSWITCH datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf