Hirose Electric Co Ltd DF37NC-50DS-0.4V(53)
DF37NC-50DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-50DS-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-50DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37NC-50DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37NC-50DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-50DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-50DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-50DS-0.4V(53)
Related LinksDF37NC-50D, DF37NC-50DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-50DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37NC-50DS-0.4V(53)
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 20AWG 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 12POS datasheet.pdf