Hirose Electric Co Ltd DF38-40P-0.3SD
DF38-40P-0.3SD picture photo
Mfg. Part Number
DF38-40P-0.3SD
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.3MM 40POS
Datasheet Download
DF38-40P-0.3SD.pdf
Availability of DF38-40P-0.3SD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF38-40P-0.3SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DF38-40P-0.3SD
Internal Part NumberEIS-DF38-40P-0.3SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF38
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions40
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationSolder
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge42-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF38-40P-0.3SD
Related LinksDF38-40, DF38-40P-0.3SD Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF38-40P-0.3SD Details Description
Related parts for DF38-40P-0.3SD
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DUST COVER 9POS CLOSED datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
FUSE PULLER STANDARD BLACK datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RCKMNT CHASSIS FRM 19" 1U 84HP 3 datasheet.pdf