Renesas Electronics America DF38086RW10WV
DF38086RW10WV picture photo
Mfg. Part Number
DF38086RW10WV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DF38086RW10WV.pdf
Availability of DF38086RW10WV
QUANTITY
DF38086RW10WV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF38086RW10WV
Internal Part NumberEIS-DF38086RW10WV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Digital to Analog Converter Part 1
Digital to Analog Converter Part 2
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8/300H SLP
PackagingTray
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI
PeripheralsLCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O55
Program Memory Size52KB (52K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x10b, 2x14b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF38086RW10WV
Related LinksDF3808, DF38086RW10WV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF38086RW10WV Details Description
Related parts for DF38086RW10WV
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 25A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 55ULGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
POWER SUP MOD 5A 100-240VAC 5V datasheet.pdf
MICRO 37C P 18" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf