Hirose Electric Co Ltd DF38A-32S-0.3V(51)
DF38A-32S-0.3V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF38A-32S-0.3V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 32 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF38A-32S-0.3V(51).pdf
Availability of DF38A-32S-0.3V(51)
QUANTITY
DF38A-32S-0.3V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF38A-32S-0.3V(51)
Internal Part NumberEIS-DF38A-32S-0.3V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF38
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF38A-32S-0.3V(51)
Related LinksDF38A-32S, DF38A-32S-0.3V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF38A-32S-0.3V(51) Details Description
Related parts for DF38A-32S-0.3V(51)
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TAPE WEATHER RESIST FILM 12"X5YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf