Hirose Electric Co Ltd DF3A-14P-2DS
DF3A-14P-2DS picture photo
Mfg. Part Number
DF3A-14P-2DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2MM R/A TIN
Datasheet Download
DF3A-14P-2DS.pdf
Availability of DF3A-14P-2DS
QUANTITY
DF3A-14P-2DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3A-14P-2DS
Internal Part NumberEIS-DF3A-14P-2DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3A-14P-2DS
Related LinksDF3A-1, DF3A-14P-2DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3A-14P-2DS Details Description
Related parts for DF3A-14P-2DS
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.87"LX2.54"W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 140MA 20.8 OHM datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf