Hirose Electric Co Ltd DF3D-14P-2V(20)
DF3D-14P-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3D-14P-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3D-14P-2V(20).pdf
Availability of DF3D-14P-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3D-14P-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3D-14P-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF3D-14P-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3D-14P-2V(20)
Related LinksDF3D-14, DF3D-14P-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3D-14P-2V(20) Details Description
Related parts for DF3D-14P-2V(20)
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR LT YLW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 3' WH datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf