Hirose Electric Co Ltd DF3DZ-10P-2V(51)
DF3DZ-10P-2V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF3DZ-10P-2V(51)
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2MM VERT GOLD
Datasheet Download
DF3DZ-10P-2V(51).pdf
Availability of DF3DZ-10P-2V(51)
QUANTITY
DF3DZ-10P-2V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3DZ-10P-2V(51)
Internal Part NumberEIS-DF3DZ-10P-2V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF3
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3DZ-10P-2V(51)
Related LinksDF3DZ-10, DF3DZ-10P-2V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3DZ-10P-2V(51) Details Description
Related parts for DF3DZ-10P-2V(51)
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 90-140VAC datasheet.pdf
O RING KNOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 5A VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf