Hirose Electric Co Ltd DF40B-12DS-0.4V(51)
DF40B-12DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40B-12DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 12POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40B-12DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40B-12DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40B-12DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40B-12DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40B-12DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions12
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40B-12DS-0.4V(51)
Related LinksDF40B-12D, DF40B-12DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40B-12DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40B-12DS-0.4V(51)
FIXED IND 1.8NH 800MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 1.5GHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 34 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC TXRX ROBUST RS485 ESD 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf