Hirose Electric Co Ltd DF40C-10DP-0.4V(51)
DF40C-10DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-10DP-0.4V(51)
Brief Description
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-10DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-10DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-10DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-10DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-10DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-10DP-0.4V(51)
Related LinksDF40C-10D, DF40C-10DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-10DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-10DP-0.4V(51)
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SYNTH VCO MIXER 2.7GHZ 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TERMINATION PIVOT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 48VAC/DC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V datasheet.pdf