Hirose Electric Co Ltd DF40C-20DP-0.4V(51)
DF40C-20DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-20DP-0.4V(51)
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-20DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-20DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-20DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-20DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-20DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-20DP-0.4V(51)
Related LinksDF40C-20D, DF40C-20DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-20DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-20DP-0.4V(51)
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AM2161SC16-91-27 CYLINDER STOP datasheet.pdf
SURFACE BELT 18X85" A MED datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf