Hirose Electric Co Ltd DF40C-20DS-0.4V(51)
DF40C-20DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-20DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-20DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-20DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-20DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-20DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-20DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-20DS-0.4V(51)
Related LinksDF40C-20D, DF40C-20DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-20DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-20DS-0.4V(51)
CONN RCPT 4POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 80VQFP datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC LNA XSON6 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf