Hirose Electric Co Ltd DF40C-60DS-0.4V(51)
DF40C-60DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-60DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-60DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-60DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-60DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-60DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-60DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-60DS-0.4V(51)
Related LinksDF40C-60D, DF40C-60DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-60DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-60DS-0.4V(51)
IDC CABLE- APK40A/ AE40M / APK40 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 12VIN 5V DIP REG datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 150PSI datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf