Hirose Electric Co Ltd DF40C-70DS-0.4V(58)
DF40C-70DS-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-70DS-0.4V(58)
Brief Description
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-70DS-0.4V(58).pdf
Availability of DF40C-70DS-0.4V(58)
QUANTITY
DF40C-70DS-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-70DS-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40C-70DS-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm, 2.0mm, 3.0mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-70DS-0.4V(58)
Related LinksDF40C-70D, DF40C-70DS-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-70DS-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40C-70DS-0.4V(58)
DUPLEXER OPT FIBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 36POS SGL GOLD datasheet.pdf
IC ADC 14-BIT 65MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
OSCPROG 3.3V 15.00732/14.98685MH datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
MOD TCP TO ASCII/RTU CONERTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf