Hirose Electric Co Ltd DF40GB-30DP-0.4V(58)
DF40GB-30DP-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40GB-30DP-0.4V(58)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40GB-30DP-0.4V(58).pdf
Availability of DF40GB-30DP-0.4V(58)
QUANTITY
DF40GB-30DP-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40GB-30DP-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40GB-30DP-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40GB-30DP-0.4V(58)
Related LinksDF40GB-30D, DF40GB-30DP-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40GB-30DP-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40GB-30DP-0.4V(58)
IC INTERFACE PWR MANAGMT 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
POWER CORD HIPUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf