Hirose Electric Co Ltd DF40JC-20DP-0.4V(53)
DF40JC-20DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF40JC-20DP-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40JC-20DP-0.4V(53).pdf
Availability of DF40JC-20DP-0.4V(53)
QUANTITY
DF40JC-20DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40JC-20DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF40JC-20DP-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40JC-20DP-0.4V(53)
Related LinksDF40JC-20D, DF40JC-20DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40JC-20DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF40JC-20DP-0.4V(53)
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 2POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 2POS 22AWG datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.300" NYLON BLACK datasheet.pdf