Hirose Electric Co Ltd DF40JC-40DS-0.4V(53)
DF40JC-40DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF40JC-40DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40JC-40DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF40JC-40DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF40JC-40DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40JC-40DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF40JC-40DS-0.4V(53)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40JC-40DS-0.4V(53)
Related LinksDF40JC-40D, DF40JC-40DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40JC-40DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF40JC-40DS-0.4V(53)
CONN PLUG CHAMP 50POS VERT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
SWITCH LIMIT RLRPLNGR 2.0M CABLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf