Hirose Electric Co Ltd DF40JC-60DS-0.4V(53)
DF40JC-60DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF40JC-60DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40JC-60DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF40JC-60DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF40JC-60DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40JC-60DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF40JC-60DS-0.4V(53)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40JC-60DS-0.4V(53)
Related LinksDF40JC-60D, DF40JC-60DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40JC-60DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF40JC-60DS-0.4V(53)
CONN HEADR VERT 13POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf