Hirose Electric Co Ltd DF50-20DP-1V(51)
DF50-20DP-1V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF50-20DP-1V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM SMD AU
Datasheet Download
DF50-20DP-1V(51).pdf
Availability of DF50-20DP-1V(51)
QUANTITY
DF50-20DP-1V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF50-20DP-1V(51)
Internal Part NumberEIS-DF50-20DP-1V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductDF50 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF50
PackagingCut Tape (CT)
Contact TypeOuter Shroud Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF50-20DP-1V(51)
Related LinksDF50-20D, DF50-20DP-1V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF50-20DP-1V(51) Details Description
Related parts for DF50-20DP-1V(51)
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL SW QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 250MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOD ATOP AUTO TELEMATIC SOP022 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf