Hirose Electric Co Ltd DF50-50DP-1V(52)
DF50-50DP-1V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF50-50DP-1V(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 1MM SMD AU
Datasheet Download
DF50-50DP-1V(52).pdf
Availability of DF50-50DP-1V(52)
QUANTITY
DF50-50DP-1V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF50-50DP-1V(52)
Internal Part NumberEIS-DF50-50DP-1V(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Connectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductDF50 Series Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF50
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeOuter Shroud Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF50-50DP-1V(52)
Related LinksDF50-50D, DF50-50DP-1V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF50-50DP-1V(52) Details Description
Related parts for DF50-50DP-1V(52)
RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN TAB HSG 3POS .250 NATURAL datasheet.pdf
BOARD EVAL IR SLIDER SI1142 datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf