Hirose Electric Co Ltd DF50A-16S-1C
DF50A-16S-1C picture photo
Mfg. Part Number
DF50A-16S-1C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET 16POS 1MM CRIMP
Datasheet Download
DF50A-16S-1C.pdf
Availability of DF50A-16S-1C
QUANTITY
DF50A-16S-1C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF50A-16S-1C
Internal Part NumberEIS-DF50A-16S-1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductDF50 Series Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF50
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF50A-16S-1C
Related LinksDF50A-, DF50A-16S-1C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF50A-16S-1C Details Description
Related parts for DF50A-16S-1C
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf