Hirose Electric Co Ltd DF52-3P-0.8C
DF52-3P-0.8C picture photo
Mfg. Part Number
DF52-3P-0.8C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 3POS
Datasheet Download
DF52-3P-0.8C.pdf
Availability of DF52-3P-0.8C
QUANTITY
DF52-3P-0.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF52-3P-0.8C
Internal Part NumberEIS-DF52-3P-0.8C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF52
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions3
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF52-3P-0.8C
Related LinksDF52-3, DF52-3P-0.8C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF52-3P-0.8C Details Description
Related parts for DF52-3P-0.8C
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
ETHERNET TO SERIAL SERVER 4PORT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.1 OHM datasheet.pdf